fRoots home
 
This month’s issue
  Charts & Lists
  Ed’s Box
  Ranting & Reeling
  The Elusive
   Ethnomusicologist

  Reviews
  CDs received

Subscribe!

fRoots Shop

Features & Indexes

fRoots Information

Festivals list

fRoots home

fRoots on Facebook

Come Write Me Down

 

 
This month’s issue  Subscribe!  Shop  Home  Come Write Me Down Basket/Checkout

Latest CDs and DVDs
February 2013

Finished copies of the following CDs were received in the fRoots office during February 2013. Please note that we do not list or review from advance CDRs or music outside fRoots' remit (see FAQ pages). Inclusion in these listings does not automatically mean that a printed review will follow, though it is more likely.


Houria Aïchi Renayate (Accords Croisés)
Pierre Akendengue Destinee (Romepa)
Hanz Araki & Kathryn Claire As I Roved Out: Songs Of Spring (Celtic Conspiracy)
ArHai Eastern Roads (Balkanworlds Records)
Njacko Backo & Kalimba Kalimba Ici Bas Rien N’Est Impossible (own)
Banco De Gaia Apollo (Disco Gecko)
Raúl Barboza & Juanjo Dominguez Raúl Barboza & Juanjo Dominguez (Fremeaux & Associés)
Gren Bartley Winter Fires (Fellside)
Rob Bartholomew The Sheep Stealer (own label)
Beausoleil avec Michael Doucet From Bamako To Carencro (Compass)
Debashish Bhattacharya & Friends Beyond The Ragasphere (Riverboat)
Ali Mohammed Birra Great Oromo Music (Buda Musique)
Blackwater Live (La Rodia)
Helene Blum Men Med Åbne Øjne (Westpark)
Unni Boksasp Ensemble Kvite Fulgar (own label)
Bombino Nomad (Nonesuch)
Christian Borlaug Ruske-Saras Minne (Etnisk Musikklubb)
Annlaug Borsheim & Rannveig Djonne Toras Dans (Fivreld)
Les Boukakes Punky Halal (own label)
The Bowhill Players The Joe Corrie Project (Birnam CD)
Billy Bragg Tooth & Nail (Cooking Vinyl)
Brass Monkey The Best Of Live - 30th Anniversary Celebration CD/DVD (Park)
Lise Lunde Brennhagen Kjeringe I Snødrevet (Etnisk Musikklubb)
Erica Buettner True Love And Water (Peppermoon Music)
Roland Van Campenhout Dah Blues Iz-A-Comming (Meyer Records)
Les Chauffeurs À Pieds Les Chats Jaunes Ne Meurent Jamais (Scorbut Disques)
Los Chinches Fongo (Movimientos)
Arnold Chiwalaka Band Wito – Chizentele Music (Global Music Centre)
Clannad Christchurch Cathedral CD/DVD (Arc)
Marcus Corbett Strung Deep EP (own label)
Éamonn Coyne & Kris Drever Storymap (Reveal)
Gavin Davenport The Bone Orchard (Haystack)
Dizraeli & The Small Gods Moving In The Dark (ECC Records)
Drever McGuire Young Gifts (Orcadian Recordings)
Cesaria Evora Màe Carinhosa (Lusafrica)
Felonious Bosch Phenomena (Omnium)
Folk Grinder Any Old Trollop, Same Old Port (own label)
Kenneth de Gala Spursmann (Etnisk Musikkclubb)
Gallon House Gallon House (own label)
The Goat Roper Rodeo Band Hail The Remedy (101)
Derek Gripper One Night On Earth (New Cape Records)
Ramiz Guliyev Dialogues With The Tar (Felmay)
Bella Hardy Battleplan (Noe)
Ragnar Haugstøl Tussegarden (Etnisk Musikkclubb)
A Hawk And A Hacksaw You Have Already Gone To The Other World (LM Duplication)
Rita Hosking Little Boat (own)
Howell-Devine Jumps Boogies & Wobbles (Arhoolie)
The Incredible String Band Live At The Fillmore 1968 (Hux)
Koby Israelite Blue From Elsewhere (Asphalt Tango)
Robb Johnson West Pier Serenade (Irregular)
Daniel Kahn & The Painted Bird Bad Old Songbook (Oriente Musik)
Fela Kuti The Best Of The Black President (Knitting Factory Records)
The Langer’s Ball The Devil Or The Barrel (New Folk Records)
Brotto Lopez Le Bal (C.A.M.O.M.)
Cara Luft Darlingford (Blue Case Tunes)
Louisa Lyne & Di Yiddishe Kapelye Debyut (Maestro Music)
Doug MacLeod There’s A Time (Reference Recordings)
Harry Manx OM Suite OHM (Dog My Cat)
Métis Fiddler Quartet North West Voyage Nord Ouest (own label)
Zeng Ming Mu Dan Ting (Felmay)
Phil Odgers The Godforsaken Voyage (Vinyl Star Records)
Orchestra Super Mazembe Mazembe @45RPM Vol. 1 (Sterns)
Telmo Pires Fado Promessa (Traumton Records)
Plena Libre Corazon (GN Musica)
Quiet American Wild Bill Jones (own label)
The Razorbills To Hell With Youth And Beauty (Lost Wasp)
Alistair Russell & Chris Parkinson A Glass And A Mile (Glade)
Georgia Ruth Week Of Pines (Gwymon)
Saaga Ensemble Polku (Sibelius Academy)
Elin Brandvoll Seppola, Bjørnar Seppola & Väinö Nissen Kvensk Tradisjon I Norge (Etnisk Musikklubb)
Owinwy Sigoma Band Power Punch (Brownswood Recordings)
Svøbsk Kvartet Bjergtaget (Go’ Danish)
John B. Spencer Bluesman (Irregular)
Stone Blind Valentine Burn Like A Field (own label)
The Sweet Lowdown May (own label)
Moussa T E Lei Jovents Artemis (Le Chant Du Monde)
June Tabor, Huw Warren & Iain Ballamy Quercus (ECM)
Kari Tauring Nykken & Bear (Omnium)
Dave Townsend & Gill Redmond New Road To Alston (WildGoose)
Two Man Ting Ar Lek U EP (own label)
Tyde The Hidden Spoon (Mrs Casey)
Various Caravan Of Mugham Melodies (Felmay)
Various Flamenco Por Bulerias (La Voz Del Flamenco)
Various Artists The Complete Songs Of Robert Tannahill III (Brechin All)
Various Lula Lounge Essential Tracks VI (Lula Lounge)
Various Artists The Rough Guide To African Disco (World Music Network)
Various Artists The Rough Guide To Latin Psychedelia (World Music Network)
Various They All Played For Us: Arhoolie Records 50th Anniversary Celebration (Arhoolie)
Various Tibet: Les Chants De L’Exil (Buda Musique)
Various Turkey: The Ceremony Of The Bektashi Djem (Ocora/ Radio France)
Willemark Knutsson Öberg Alla Drömmars Sång (Country Eastern)
The Willis Clan Chapter One ­– Roots (own)
Duncan Wood & Guests Swarbtricks (own label)
Roddy Woomble Listen To Keep (Reveal)
Alice Wylde Songs Of Old Appalachia (Wild Goose Recordings)
Atahualpa Yupanqui Buenas Noches, Compatriotas (Fremeaux & Associés).


 

This month’s issue  Subscribe!  Shop  Home  Come Write Me Down Basket/Checkout